GO Model Canvas Logo New

BLOG

Praktyczny wymiar planowania strategii

Potrzebujemy strategii. Strategia jest bardzo ważna. Musimy znaleźć czas żeby ją opracować. To wspólny głos wielu menedżerów, którzy dodatkowo przyznają, że bardzo trudno jest pracować bez planów.

 

Oczywiście jest również taka grupa, która uważa przygotowanie strategii za stratę czasu. A nawet jeśli ją przygotowała to odkłada na półkę, po to żeby za rok zaktualizować zmieniając jedynie okładkę. Są także tacy którzy przygotowali strategię - i nie odkładają na półkę - ale tylko dlatego, że opisuje dokładnie to, co firma robiła do tej pory. W tym sensie jest bardzo bezpieczna, ale ma wartość raczej kronikarską.

W wielu firmach przygotowanie strategii jest po prostu rytuałem, który trzeba odprawić raz lub dwa razy w roku. W niewielu przypadkach wykorzystują ją jako narzędzie do przeprowadzenia zmian.

Czy takie podejście jest uzasadnione? W pewnym sensie tak. Dlaczego? Ponieważ każda strategia i zapisane w niej cele stanowią jedynie hipotezę - to założenia, które mogą, ale nie muszą się sprawdzić. Zarządzanie biznesem ma wysoki poziom złożoności. Kto jest w stanie przewidzieć co się wydarzy działając w zmiennych i złożonych warunkach? Szczegółowe plany nie zapewnią przyszłości, która jest w nich zapisana. Powodzenie w biznesie zależy także od instynktu, wiary i szczęścia. Zależy też od informacji, ale te przecież mogą być fałszywe lub szybko stać się nieaktualne.

Po co więc planować i tworzyć strategię? Czy możliwe jest zbudowanie przekonania że strategia to coś użytecznego?

Jeśli jesteś liderem, właścicielem firmy lub przedsiębiorcą strategia jest potrzebna do tego, żebyś nie podążał w rozwoju osamotniony. Dobra strategia sprawi że ludzie będą mieli chęć podążać razem z tobą. Dzięki niej wpłyniesz na ich wyobraźnię, motywacje i wytrwałość. Jest przecież mało prawdopodobne, że strategię i plany rozwoju firmy zrealizujesz sam.

Zadbaj o strategiczną przejrzystość. W sytuacji, gdzie wiele opcji wydaje się być atrakcyjnymi trudno jest podjąć decyzję. W nieoczywistych sytuacjach i wobec możliwości szerokiego wyboru można czuć się niekomfortowo. Podobnie może czuć się każdy zespół. Odpowiednie przygotowanie strategii może uprościć tę drogę.

Planuj w taki sposób, aby plany rozwoju tworzone w różnych miejscach organizacji tworzyły spójną całość. Niech nie staną się chaotycznym mixem nie powiązanych ze sobą idei. Bez spójnego planu jedna część organizacji nie wie co robi druga. Dobrze przygotowana strategia pomaga ukierunkować i zintegrować działania. Stwórz proste zasady tworzenia panów rozwoju i strategii.

Planuj z zespołem. Planowanie strategii z zespołem pomaga zwrócić uwagę a niebezpieczeństwa, które mogą pojawić się na drodze do realizacji celów. Pracując z zespołem będziesz miał szansę, aby wypracować akceptowalne działania, a redukując niepewność wzmocnisz poczucie bezpieczeństwa.

Zanim zaczniesz przygotowania do planowania rozwoju firmy, zespołu lub siebie samego, przemyśl „po co” potrzebujesz tych planów, czego oczekujesz od tego procesu i jak go zrealizujesz. Zwróć przy tym przy tym uwagę na klika zasad pochodzących z lean management. To one mogą ukształtować nową jakość planowania: zrób dwa razy tyle, dwa razy szybciej, z połową dostępnych zasobów i o połowę taniej.

Tradycyjny „gruby” plan strategiczny, którego przygotowanie zżera czas i zasoby zastąp Briefem strategicznym. Brief niesie ze sobą więcej zrozumiałych treści, pozwala lepiej zaprezentować i szybko przetestować to co wymyśliłeś. Zasady jego opracowania sprzyjają generowaniu nowych pomysłów. Praca z Briefem kształtuje nowe zachowania i zachęca ludzi do spójnego myślenia i działania.

Czy warto tworzyć plany rozwoju i strategie? Tak! Nie traktuj planowania strategii jako opcji. Wcześniej czy później firmy i ich menedżerowie zaczynają to robić. Ważne jest aby podejść do tego procesu w sensowny sposób.

Twoja strategia stanie się użyteczna gdy:

  • pomoże jaśniej myśleć o tym co trzeba zrobić
  • pozwoli lepiej i zakomunikować innym to o czym myślisz

Polecane artykuły

Zobacz także