GO Model Canvas Logo New

BLOG

Sposób na planowanie celów i strategii

Local vs. Virtual Teamwork

Planowanie celów i strategii, to praca zespołowa. Może odbywać się w warunkach lokalnych lub wirtualnych. Coraz więcej firm pracuje w obu środowiskach. W każdym z nich praca – a w szczególności planowanie celów i strategii - jest wspierane odpowiednimi narzędziami. Gdy zespół spotyka się twarzą w twarz i pracuje lokalnie, często korzysta z technik Design Thinking, samoprzylepnych karteczek i flipchartów. Gdy pracuje na odległość korzysta z narzędzi zlokalizowanych na serwerach firmy lub w chmurze, co ułatwia dzielenie się informacjami i współpracę

Niezależnie od typu narzędzi i rodzaju współpracy ludzie cenią w swojej pracy transparentność, szybkość i wygodę. Chcą także efektywnie przenosić swoje pomysły i cele na realne działania i rezultaty. Często stają przed dylematem jak zorganizować swoją pracę i od czego zacząć, aby spełnić te wymagania.

O czego zacząć

Jeśli myślisz o planowaniu celów i strategii warto zacząć od podejścia „analogowego” i zaprosić zespół do wspólnej – lokalnej pracy. Takie podejście daje szanse na budowanie realizacji. Wspólne budowanie planów i koncepcji i poszukiwanie rozwiązań tworzy emocje i buduje zaangażowanie.

Case

 

Zespół zaczyna od ogólnych celów i koncepcji i kończy na zadaniach, inicjatywach i planie operacyjnym. Pracuje płynnie posługując się wybrana metodologią,  szablonami (Canvas), karteczkami i flipami. Komunikuje się, modyfikuje swoje koncepcje i uczy nawzajem. Wizualizacja daje wspólny obraz koncepcji i poprawia jej zrozumienie. Każdy z członków zespołu zaczyna czuć swoją rolę w planowanych projektach. W głowach rodzą się pomysły związane z wdrożeniem i zarządzaniem realizacją celów. Zespól jest przygotowany do urzeczywistnienia wypracowanej wspólnie koncepcji.

Przygotowany plan oczekuje na realizację. Aby łatwiej było zrobić pierwszy krok warto ten plan utrwalić. Teraz zespół skorzysta z dobrodziejstw i narzędzi świata wirtualnego. Przeniesie swoje koncepcje, cele i projekty do narzędzi, które nie tylko je utrwalą, ale przede wszystkim ułatwią współpracę podczas ich realizacji. Możliwe będzie skoncentrowanie się na zadaniach i racjonalne podejście do ich realizacji. Narzędzia ułatwią monitoring i modyfikowanie planów. Pozwolą także na sprawną komunikację, niezależnie od lokalizacji w której pracują osoby z zespołu.

Narzędzia

Narzędzia „analogowe” mają swoje „digitalne” odpowiedniki, dlatego warto wiedzieć które z nich wykorzystać i w jaki sposób powiązać. Planując cele i strategie warto wykorzystać GO|Design Toolset™ – zestaw narzędzi, który ułatwi i przyspieszy planowanie, a przygotowane koncepcję łatwo będzie utrwalić w takich narzędziach pracy zespołowej jak: Trello, JIRA, Asana oraz Realtime Board.

GO|Design Toolset™ będzie przydatny w wielu sytuacjach:

  • Planowanie celów indywidualnych i zespołowych
  • Planowanie strategii firmy i strategii funkcjonalnych (HR, sprzedaż, IT …)
  • Planowanie celów mentoringowych i coachingowych

 

Pobierz GO|Design Toolset™